yassin
19 بهمن 1401 - 08:30

خبر خوب| خودکفایی با همت جهاددانشگاهی/ پیش به سوی هاب ترانزیت منطقه

هوا دلپذیر شد! از یک طرف شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، روز سه‌شنبه اعلام کرد که هوای تهران در وضعیت پاک قرار دارد. از طرف دیگر در روزهای جشن سالگرد پیروزی انقلاب قرار داریم و حس و حال شعف، در اخبار و اتفاقات، جریان دارد. هوای دلمان هم که دلپذیر است با یاد ۴۴ سال ایستادگی و پیشرفت و افتخار که هرچه اجنبی بخواهد بر این نقش ماندگار، گرد تردید بپاشد، ره به جایی نمی برد. خدا را هزار مرتبه شکر!

گروه خبر خوب: هوا دلپذیر شد! از یک طرف شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، روز سه‌شنبه اعلام کرد که هوای تهران در وضعیت پاک قرار دارد. از طرف دیگر در روزهای جشن سالگرد پیروزی انقلاب قرار داریم و حس و حال شعف، در اخبار و اتفاقات، جریان دارد. هوای دلمان هم که دلپذیر است با یاد ۴۴ سال ایستادگی و پیشرفت و افتخار که هرچه اجنبی بخواهد بر این نقش ماندگار، گرد تردید بپاشد، ره به جایی نمی برد. خدا را هزار مرتبه شکر!

 

بچه ماهی ایرانی در حوض!

«ابری نیست/ بادی نیست/ می نشینم لب حوض/ گردش ماهی ها، روشنی ، من ، گل ، آب ...» تعجب نکنید! علت اینکه در این چله زمستان نه ابری هست و نه بادی، این است که خبر این بخش مان، از بوشهر آمده. شهری که در فصول سرد سال، هوایی معتدل و دلچسب دارد و از سوز سرما در آن خبری نیست. بله، عرض می کردیم. «می‌نشینم لب حوض» کدام حوض؟ همین حوض مجتمع شیلات در شهرک زیست فناورانه دلوار! «گردش ماهی ها» کدام ماهی ها؟ بچه ماهی های سی باس مدنظر است! 
اصل خبر اینکه با توجه به ظرفیت بالای پرورش آبزیان در آب‌های استان بوشهر، زمینه تولید بچه ماهی سی‌باس در جهاد دانشگاهی بوشهر فراهم شد. رییس جهاد دانشگاهی استان بوشهر توضیح داده که بچه ماهی سی‌باس از تایلند و استرالیا وارد کشور می‌شود، لذا در راستای خودکفایی، جهاد دانشگاهی به دانش فنی تولید بچه ماهی سی‌باس دست یافت و اکنون در حال ساخت مجتمع شیلاتی در شهرک زیست فناورانه دلوار با همکاری بخش خصوصی جهت توسعه صنعتی است. همچنین تولید غذای زنده آبزیان از جمله آرتیما و جلبک و روتیفر در دستور کار در مجتمع بزرگ آبزیان دلوار قرار دارد.
خوب دیگر با این تفاصیل، ادامه شعر بی نیاز از تفسیر است. چرا که ما از این خبر خوش کیفمان کوک شده و «روشنی، من، گل، آب» برقرار است!

از شما حرکت

خوب به نظر می رسد که حتی اگر ما بخواهیم دست از سر «ولش کن!» برداریم، او ول کن ما نیست! قبلاً همین جا چند بار راجع به عواقب دردناک تبعیت از جمله ی شوم «ولش کن!» صحبت کرده ایم. و از آن طرف، چند تجربه از مخاطبان عزیز خوانده ایم که وقتی احساس  کرده اند و کار را جدی گرفته‌اند، ماجرا چقدر فرخنده و نیک‌اختر، ختم به خیر شده است. جزئی و کلان هم فرقی نمی‌کند. ممکن است در موقعیتی، وظیفه شما صرفا یک «گزارش خرابی» کوچک باشد. ممکن هم هست که در موضوعی به بزرگی و اهمیت یک انقلاب اسلامی، مخاطب شعار «سکوت هر مسلمان/خیانت است به قرآن» باشید. پس حواستان باشد که امر به معروف و نهی از منکر، کوچک و بزرگ ندارد. هر جا روند معیوبی دیدید، شما برای اصلاح آن در حدتوانتان، مسئولید. دلتان قرص باشد، خدا هم برکت می‌دهد و حمایت می کند. با این مقدمه، برویم و تجربه یکی از مخاطبان را بخوانیم:
«در خصوص فرهنگ مسئولیت اجتماعی یا گزارش مشکلات، من تجربه قشنگی دارم که واقعا فکر نمی‌کردم به این شکل انجام بشه.
تو ایام کرونا، بعد از یک روز کار طولانی، از محل کار به سمت بازارچه کوچک محله رفتم و تصمیم گرفتم شام و ناهار را در رستوران، یکی کنم.
به رستورانی که خیلی هم سابقه دارد رفتم و سفارش غذا دادم، ولی صحنه های جالبی ندیدم. با این که رستوران، قدیمی و بزرگ و در محل پررفت و آمدی بود، ولی اصلا اصول بهداشتی رو رعایت نمی‌کردند.کارگرها بدون دستکش و ماسک و کلاه و با لباس‌های نامناسب بودن.
تصمیم گرفتم تو سامانه ۱۹۰ اعلام گزارش کنم. زنگ زدم. کد رهگیری داد و در کمال تعجب دیدم فردا صبح از بهداشت شهرستان برای اعلام گزارش تکمیلی تماس گرفتند. بعد از ۴۸ ساعت، پیامی برام اومد که نوشته بود گزارش اقدام توی سایت با کدرهگیری قابل مشاهده است. تو گزارش نوشته بود که در محل حاضر شدن و اخطار دادن.
متاسفانه با این که این مشکلات از قبل بوده ولی گزارش من گزارش اول بود و بر اساس اون، اخطار کتبی به صاحبان کسب دادن.
برحسب اتفاق که سه روز بعد تو محل رفتم، دیدم همه کارگرها با لباس متحد و تمیز با ماسک و دستکش و کلاه کار، مشغول هستند و مغازه هم تمیز شده.
این فرهنگ اگر بین مردم جا بیفته به مرور باعث تغییرات خیلی خوبی می شه»
شما هم امتحان کنید و تجربه «جدی گرفتن» هایتان را برای ما بفرستید. منتظریم.

پیش به سوی هاب ترانزیت

این جمله را بخوانید «طی هجده ماه گذشته، میزان ترانزیت داده از مسیر ایران از ۱.۳ ترابیت‌ برثانیه به بیش از ۲.۹ ترابیت‌برثانیه رسید». لابد می‌گویید «خوب حالا که چی؟ اصلا یعنی چی؟!» حتی ممکن است بپرسید «الان بخندیم یا گریه کنیم؟!» البته این را نمی پرسید! چون می دانید که ما در بسته خبرخوب، خبر گریه‌دار برایتان نمی‌گذاریم! پس بفرمایید دهانتان را شیرین کنید که اگرچه آدم از ظاهر این خبر چیزی سر در نمی‌آورد، اما باطنش خیلی خیر و خوش و مهم است! الان تفصیلش را برایتان می‌گوییم.
چند روز پیش، آقای امیر لاجوردی، رییس شرکت ارتباطات زیرساخت، این خبر را دادند و اعلام کردند که میزان ترانزیت داده از مسیر ایران، از ابتدای دولت سیزدهم، دو برابر شده است. ترانزیت داده در دنیای فناوری اطلاعات، یک منبع ارز آور مهم برای کشورها محسوب می‌شود و از طرفی نشان از اعتماد کشورها به آن سرزمین برای مبادله اطلاعات مهم خود بر بستر شبکه دارد. پس ترانزیت داده، هم منفعت مادی برای کشور دارد، هم جایگاه استراتژیک ایران را در منطقه تقویت می‌کند. چون کشور در صورتی تبدیل به نقطه کانونی انتقال داده می‌شود که همسایگانش درباره امنیت و توان آن اطمینان خاطر داشته باشند و مسیر ایران را برای ترانزیت داده‌های خود استفاده نمایند.
این نکته را هم در حاشیه بگوییم که یک وقت کسی نگران نشود که «بفرما! پهنای باند داخل رو میدن به کشورای همسایه، بعد اینترنت ما زغالی میشه!» نه جانم! ترانزیت داده از مسیر ایران، تاثیری بر پهنای باند داخلی ندارد و آن را اشغال نمی‌کند. حالا که خیالتان راحت شد، دعا بفرمایید که با همین شتاب پیش برویم تا بزودی هاب ترانزیت داده در منطقه بشویم، ان شاالله.

نانش دهید و از ایمانش مپرسید

الحق که برای آقایی که قهرمان این ویدیو هست، «آدم حسابی» توصیف برازنده ایست. «دمت گرم آدم حسابی! دمت گرم که کاری نداری اون آدمایی که قراره به حساب کارت تو غذا بخورن، کی هستن و چی هستن. مهم اینه که یه انسانن، یه انسان گرسنه ی مستأصل». 
راستی ما هم نفهمیدیم که آن شعر آخر ویدئو، ربطش به ماجرا چی بود، اما خیلی مهم نیست. «حال خوش اون آدم ها رو عشقه!»

رهرو منزل عشقیم

ماه رجب از نیمه گذشته و فرصت ها همچون ابر درگذرند. در ماه رجب، شرایط برای مناجات و تضرع و توجه به پروردگار، بیشتر فراهم است. اگر می‌بینیم آنچنان که شایسته است، دلمان برای ارتباط با خداوند آماده نیست، به دنبال طبیب روحانی‌ای بگردیم تا چاره ساز مشکل مان شود. زمینه را فراهم کنیم تا آماده ماه رمضان گردیم. برای  توسل و ذکر و دعا، وقت اختصاص بدهیم و آن را جدی بگیریم. اگر سرنوشت برخی افراد در مسیر چهل و چهار ساله انقلاب، متاثر و نگرانمان می‌کند، به ریسمان محکم الهی چنگ بزنیم.

رهبرمعظم انقلاب می‌فرمایند: «ارتباط با خدا تضمین‌کننده‌ صحت عمل و استقامت در راه است. اگر بخواهیم در این جاده درست حرکت کنیم، با ظواهر دلفریب زودگذر از راه پرت نیفتیم و به‌سمت هدف، مستقیم حرکت کنیم، حتماً در این کار، یاد خدا و اتکاء به خدا و اتصال دائمی به خدا مورد نیاز است؛ این را باید دستور همیشگی خودمان قرار دهیم. ... راز بزرگِ موفّقیت امام بزرگوار ما - که می‌دیدید مثل کوه، استوار ایستاده‌بود - همان ایستادگی وی بود که از راه ارتباط با خدا به‌دست آورده‌بود.» 

پناهنده درگاه خداوند شویم تا تندبادها ما را به پرتگاه نیفکنند و همراه با اهل حق باشیم.

خوش خبر باشید!

و اما سخن پایانی، خبرهای خوبتان را در قالب دلخواه خود (عکس، متن، فیلم، صوت و…) تولید کنید و آن را با هشتگ #خبر_خوب در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید تا هم دیگران را در حال خوش خودتان شریک کنید و هم ما بتوانیم اخبار شما را بازنشر کنیم. اگر هم تمایل داشتید در هریک از شبکه‌های اجتماعی که فعال هستید، خبرتان را از طریق اکانت khabar_khoub_iran@ یا شماره تلفن ۰۹۳۳۰۸۲۶۳۱۲ برای ما بفرستید. در این جشنواره فرقی نمی‌کند در ایتا و بله و روبیکا و گپ باشید یا در تلگرام و اینستاگرام و توئیتر و واتساپ؛ مهم این است که سهمی در حال خوش اطرافیان‌تان داشته باشید.

منتظر خبرهای خوب شما هستیم. خوش‌خبر باشید.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1026811