yassin
18 بهمن 1401 - 15:18

ضرورت تعیین سهمیه آرد پارسیان بر اساس جمعیت فعلی

پارسیان - امام جمعه پارسیان هرمزگان گفت: سهمیه آرد موجود در پارسیان کفاف جمعیت فعلی را نمی‌دهد و لازم است تا بر اساس جمعیت فعلی سهمیه جدیدی برای این شهرستان در نظر گرفته شود.

حجت‌الاسلام محمد بارانی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به گلایه‌مندی مردم از صف‌های طولانی نانوایی‌ها، بیان داشت: کمبود آرد، یکی از مشکلاتی است که هر ساله در فصل سرما وجود دارد و نانوایی‌ها مجبور می‌شوند پخت‌شان را کم کنند و یا گاهاً تعطیل باشند. مشکل اینجاست که شهرستان پارسیان در سال ۹۵ دارای جمعیتی بالغ بر ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار نفر بوده است و طبق همین سرشماری، سهمیه آرد به این شهرستان تعلق می‌گیرد.

خطیب جمعه پارسیان هرمزگان اظهار کرد: از طرف دیگر پارسیان، شهرستانی مهاجرپذیر است که در فصول کاشت و برداشت محصولات کشاورزی، ۶ هزار کارگر مهاجر دارد که برای انجام کارهای کشاورزی فعالیت دارند. این تعداد جمعیت همگی از سهمیه آرد و کالاهای اساسی استفاده می‌کنند. این موضوع باعث شده است تا در فصل زمستان و سرما با مشکلاتی مواجه شویم.

وی تصریح کرد: از سرشماری سال ۹۵ تاکنون بالغ بر ۶ سال می گذرد و در طی این مدت جمعیت شهرستان افزایش پیدا کرده است و مهاجرپذیری، وجود کارگران فصلی و اتباع بیگانه نیز باعث شده است تا جمعیت به تعداد قابل توجهی افزایش یابد اما متأسفانه جمعیت شناور و مهاجر در سامانه جمعیتی این شهرستان ثبت نمی‌شود.

امام جمعه پارسیان هرمزگان گفت: تمامی این موارد باعث شده است تا سهمیه‌ها کفاف این جمعیت را ندهد و مردم از وضعیت پیش آمده ناراضی باشند و گلایه‌های زیادی داشته باشند. در این راستا پیگیری‌های زیادی صورت گرفته است و مسئولان شهرستانی نیز جلسات، مکاتبات و نامه‌نگاری‌های لازم را انجام داده‌اند اما متأسفانه تاکنون به نتیجه مطلوب و مدنظر دست پیدا نکرده‌ایم.

وی افزود: یکی دیگر از اقداماتی که در این راستا صورت گرفته است افزایش تعداد مجوز نانوایی‌ها است و سهمیه آرد را تا حدودی افزایش داده‌اند تا کمی مشکل مرتفع شود. اما چیزی که وجود دارد این است که در طی این ۳-۴ سال اخیر این مشکل کماکان پابرجا بوده و هست.

حجت لاسلام بارانی در پایان به راهکار رفع مشکل کمبود سهمیه آرد اشاره کرد و گفت: راهکار این است که مسئولان اقدامات لازم را انجام دهند و سهمیه واقعی شهرستان را به طور قانونی ثبت کنند. لازم است تا مجموعه استانداری نامه نگاری‌های ضروری را از طریق وزارت کشور ثبت کنند و پیگیری‌های لازم را انجام دهند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1025046